Jak przygotować się do kolonoskopii

W ciągu tygodnia poprzedzającego badanie:
Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.

W ciągu trzech dni poprzedzających badanie:
Dobrze jest unikać spożywania owoców i warzyw, zwłaszcza tych, które zawierają drobne pestki np. winogrona, maliny, truskawki, kiwi, figi, pomidory, ogórki oraz wykonywanych z nich przetworów. Prosimy również unikać spożywania buraków, pieczywa z ziarnem i maku.

W dniu poprzedzającym badanie:
Można spożyć lekkostrawne śniadanie. Następnie wolno jedynie pić płyny – może to być mleko, słodkie napoje, herbata, rosół, itp.
Od 12.30 do 20.30 przyjmować preparat Fortrans. Są to cztery saszetki, każdą należy rozpuścić w 1 litrze wody i pić co pół godziny szklankę preparatu. W celu poprawienia smaku można dodać soku z cytryny i schłodzić roztwór w lodówce.

W dniu badania:
W przypadku, gdy badanie ma być wykonane w znieczuleniu ogólnym, na 6 godzin przed nim nie można nic jeść ani pić. Wolno jedynie przyjąć leki (poza przeciwcukrzycowymi!) popijając je małą ilością wody. Należy przyjść z osobą towarzyszącą 30 minut przed wyznaczonym terminem badania. Badanie łącznie z konsultacją i odpoczynkiem po zabiegu wymaga pozostania na terenie przychodni około 2 godzin. Po znieczuleniu ogólnym nie wolno prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych przez 24 godziny.

Jeśli badanie ma być wykonane bez znieczulenia ogólnego – w dniu badania można pić niegazowaną wodę. Nie należy nic jeść. Należy zgłosić się 15 minut przed wyznaczonym terminem badania. Badanie wymaga pozostania na terenie przychodni około godziny.